Wierzba urośnie nawet z patyka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka wiktów.

Wykorzystując ten fakt, możemy z niej stworzyć wyrafinowane postaci ogrodzenia. Ze względu na to nasze ogrodzenie pozyska rzadki wygląd a także będzie się rekomendować spośród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Wzrastające na działkach i mokrych torfowiskach wierzby od jakiegoś czasu zadomowiły się w naszych botanikach. Doceniliśmy je poprzez specyfikę i charakterystyczne koty. Nie są mozolne, postulują tylko mrowie wilgoci i troszeczkę światła. Dogodzą się niejako wszystką glebą.


Malutko krzewów zdoła także równie prędko ożywiać stracone odnogi i gałęzie. Wierzby nadzwyczaj swobodnie rekonstruują również swój system korzeni. Wystarczy, że ucięty względnie nawet uszkodzony patyk zagłębiony w wilgotnej glebie po kilku tygodniach wypuści korzenie oraz odda początek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na myśl, aby spośród wierzb produkować zaplatane przęsła ogrodzeniowe czy też płoty pokryte liśćmi. Pewnie wskazane jest mieć tak fikuśnego płot. Najakuratniej do zainstalowania takiego parkanu wykorzystać poniższe warianty wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, i jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te typy wierzby na ogrodzenia mają nieco zespołowych własności:

rodzą prostolinijne, długie oraz bardzo gibkie pędy – przez wzgląd na to można łatwo formować formę ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w krótkim czasie możemy wypleść kompletne przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej umiejętności do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Gdy mamy już myśl na postać ogrodzenia, musimy dostać zdatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, znalezienie ich w wymogach rzeczywistych jest ciężkie, dlatego że dziko wzrastające krzaki sporadycznie wypuszczają wybitnie długie a zarazem proste pędy. Najodpowiedniej jest założyć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie trzeba zaczekać nieco latek.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie przesiejmy wpierw pozycję w ogrodzie, troszkę przez nas uczęszczane oraz najmniej zauważalne.Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, spośród których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze sadzonek użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki długości 25-30 cm, jakie możemy zdobyć spośród dziko narastających roślin. Przedtem należy je zanurzyć na 24 godziny w głębi, iżby się akuratnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak by wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny ekspresowo się gęstnieją, w związku z tym powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy czy też dwa dopuszczamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, jakich wiosenką kolejnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy nieczęsto przekraczają 2m, toteż na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku aż do kilkunastu witek, które wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s